Matajur (1642m)

Z obsežnim Matajurjem Julijske Alpe na jugozahodu jemljejo slovo in svoje mesto prepustijo blažjim podobam bližnjih Dinaridov.
Z vrha Matajurja je naše najvišje gorovje videti kot enoten zid, ki zavzema skoraj celotno severno in vzhodno obzorje. Še posebej veličasten je pogled v zimskem času, ko Julijce krasi debela snežna odeja, onstran Soče pa se dvigajo strma pobočja Krna. Do njegovega vrha je s prodišča gorske lepotice več kot dva tisoč višinskih metrov, kar je največja relativna višinska razlika pri nas. Zahodna pobočja strmo padajo proti Nadiži, ki se med Matajurjem in Mijo prebija skozi ozko tesen. Vzhodna plat je sprva zložna, saj dam domujejo planine, imenovane po vaseh v dolini, pod njimi pa se svet strmo prevesi proti Soči. Prisojne strmali se spuščajo v doline Beneških Slovencev.
Mi bomo svojo pot začeli v vasi Avsa, od tam pa se preko Idrske planine podali na Matajur in po isti poti nazaj.

Časovnica: 2h 30min vzpon,2h 15min sestop
                     pot premaga cca. 750 viš.m.

Oprema: Klasična pohodniška z visokimi nepremočljivimi planinskimi čevlji. S seboj imejte topla in rezervna oblačila, sončno kremo, sončna očala, pokrivala, osebno prvo pomoč, osebni dokument, razkužilo, masko ter palice (priporočljivo). V nahrbtniku naj bodo tudi gamaše in dereze (le te se da izposoditi tudi na društvu).

Hrana in pijača iz nahrbtnika.

Zahtevnost ture: Pot je lahka.

Odhod: V nedeljo, 5. februarja 2023 ob 6.30 v Vipavi (pri ŠGV) / 6.50 možnost vstopa v Solkanu, prevoz s kombiji
              Stroški goriva se razdelijo med vse udeležence, nečlani društva plačajo dodatnih 10€.

Število prijav je omejeno!
Prijave zbira
Marko (puc.marko@gmail.com/031800384) do petka dopoldan, 3. februarja 2023.


Izlet vodi Benjamin Kodele, VPZS

Udeleženci se izleta udeležijo na lastno odgovornost!

V primeru izredne slabe vremenske napovedi si PD Vipava pridružuje pravico do spremembe/odpovedi izleta.