Planinski tabor Završnica 2022

Tabor bo potekal med 23. julijem in 30. julijem 2022 v Završnici.
Število mest je omejeno, zato potekajo prijave:
– 17. junija 2022 med 19. – 21. uro
– 18. junija 2022 med 19. – 21. uro
v prostorih planinskega društva Vipava na Trgu Pavla Rušta 6.

Več informacij dobite pri vodji tabora, Aljažu Fajdiga (064113093 / fajdigaaljaz2@gmail.com)

Vabljeni!

SABOTIN (609m)

Razgledni hrib nad Gorico, kjer se Dinarsko gorstvo zaleti v Alpe in ob katerem se Soča iz ozke doline izlije na goriško ravnino ter zapusti Slovenijo. Hrib, ki je bil prizorišče srditih spopadov med 1. svetovno vojno, do nedavnega pa je ponosno nosil velik skalnati napis “Naš Tito”. Dobršen del krožne ture bomo hodili po mejnem grebenu, z desno nogo v Italiji, z levo v Sloveniji in se predajali čudovitim razgledom na Goriška Brda, Sveto goro, Alpe in Gorico. Pod vrhom si lahko ogledamo del vojaških kavern oz. rovov.

Ob kavernah na vrhu Sabotina je tudi Okrepčevalnica Park Miru. S postankom v okrepčevalnici lahko naredite prijeten nedeljski izlet s kosilom v okrepčevalnici.

O izletu na https://www.slotrips.si/sl/pohodnistvo-in-gornistvo/sabotin/5761

Časovnica: celotna pot 3,5h, (2h vzpona, 1,5h spusta)
                     pot premaga cca. 500 vš.m.

Oprema: Klasična pohodniška, priporočeni planinski čevlji. Priporočljivo je imeti s seboj sončno kremo ter palice. S seboj imejte tudi hrano in pijačo, vetrovko.

Zahtevnost ture: Pot je lahka, primerna za vse, tudi družine z mlajšimi otroci.

Odhod: V nedeljo, 29. maja 2022 ob 9,30h v Solkanu (na urejenem parkirišču pred mostom čez Sočo).
Prevoz do Solkana je v lastni režiji.

Prijave zbira Pavel (pmakovec@gmail.com/031440467) do petka popoldan, 27. maja 2022.

Izlet vodi Pavel Makovec, VPZS

SOTESKA PEKEL (prestavljeno na 11.6.2022)

Soteska Pekel je priljubljena pohodniška točka posebej v toplejših mesecih, saj s svojo hladnostjo ponuja svežino tudi v času, ko se preostali deli dežele spopadajo z vročino. Soteska je znana po svojih številnih brzicah in slapovih, označenih je pet večjih, najvišji meri kar 22 metrov. Skozi sotesko ter mimo slapov vodi označena planinska pot s številnimi strmimi stopnicami in mostički, v predelu Hudičevega zoba pa postreže tudi z zahtevnejšim odsekom s klini. Pot je zelo razgibana, v zgornjem delu, nad 3. slapom, pa omogoča tudi krožno varianto, ki popelje tako mimo vseh slapov kot tudi ostankov nekdanjih mlinov ter roba planote Menišija. Mi bomo svojo pot začeli in končali pri gostišču Pekel v občini Borovnica.

Časovnica: dobra ura za vzpon, dobra ura za sestop, skupaj cca 2,5h
                     pot premaga 350 vš.m.

Oprema: klasična pohodna za sredogorje

Zahtevnost ture: zahtevna označena pot

Odhod:

V soboto, 11. junija 2022 ob 7h v Vipavi (pri ŠGV), prevoz s kombiji.
Stroški goriva se razdelijo med vse udeležence, nečlani društva plačajo dodatnih 7€.

Število prijav je omejeno!
Prijave zbira Marko (
puc.marko@gmail.com/031800384) do četrtka zvečer, 9. junija 2022.

Izlet vodita Aljoša Rehar in Marko Puc, oba VPZS

PAKLENICA IN KANJON REKE KRUPE (INFORMATIVNE PRIJAVE)

1. maj 2022 – 2. maj 2022

Okvirna cena se bo gibala med 50 in 80€, odvisno od števila udeležencev.
Vključevala bo prevoz, spanje in vstopnino v nacionalni park Paklenica.

Ob prijavi sporočite vaš kontakt (e-mail oziroma telefon) ter želje glede spanja (kamp ali apartma).
Podrobnejši opis samega poteka izleta bo objavljen naknadno.

Prijave zbira Jurij Nabergoj (nabergoj.jurij@gmail.com ali 031/308-636) do SREDE, 13. APRILA 2022!

OTMARJEVA POT 2022

Idejo za pot iz Podrage na Štjak, ki se vije mimo desetih cerkva, je predlagal + g. Otmar Črnilogar, duhovnik, profesor latinščine in grščine ter filozofije, prevajalec Svetega pisma (med 1980-1996 je prevajal Mdr, Sir, 1 Kor, 2 Kor, 1 Tim, 2 Tim, Tit, Heb, 1Pt, 2 Pet, 1Jn, 2Jn, 3 Jn, Jud). Bil je tudi navdušen planinec in v letih 1967-1972 predsednik Planinskega društva Vipava. V letu 2006 mu je Občina Vipava v Podragi postavila spomenik.

V letu 2013 je izšla tudi knjiga pri Celjski Mohorjevi družbi z naslovom Otmar Črnilogar: človek mnogih talentov.

V letu 2019 so člani PD Vipava v stenah Gradiške Ture opremili novo zelo zahtevno plezalno pot v spomin na + g. Otmarja Črnilogarja.