Špik (2472m)

Špik je prepoznavna gora, katere ime najbolj nazorno opisuje njen videz. Stoji na SZ delu Martuljške skupine, proti Martuljku kaže svojo gladko tisočmetrsko steno v obliki piramide in z njo simbolizira pojem gore. Proti SZ se navezuje na Frdamane police, na V pa mu družbo delajo martuljški velikani: obe Ponci, Oltar, Škrlatica in Široka peč. Manjkali seveda ne bodo niti ostali velikani Julijskih Alp. Če je njegova izrazita stena raj za plezalce, so njegova zahodna pobočja prijaznejša planincem. Za razliko od ostalih martuljških vrhov, ki so neoznačeni, proti vrhu Špika vodita kar dva markirana in ne prezahtevna dostopa.
Mi se bomo na vrh podali iz Krnice, ter sestopili skozi Kačji graben.


Časovnica: 4 h 45 min vzpon /  3 h 30 min sestop

                     Skupaj 8-9 h
                    

Oprema: Klasična za visokogorje z visokimi planinskimi čevlji. S seboj imejte rezervna oblačila, sončno kremo, sončna očala, zaščito za klope, pokrivala, osebno prvo pomoč, osebni dokument, potrjeno PZS izkaznico ter opcijsko tudi kopalke in brisačo. Hrana in pijača (v primeru sonca več) iz nahrbtnika.

Obvezen je samovarovalni trojček in dereze ter cepin v primeru snežišč na poti.
Koča v Krnici na koncu ture bo odprta.

Zahtevnost ture: Pot je zelo zahtevna, terja dobro fizično pripravljenost

Odhod: V nedeljo, 16. julija 2023 ob 4.30 v Vipavi (pri ŠGV), prevoz s kombiji.
              Stroški goriva se razdelijo med vse udeležence, nečlani društva plačajo dodatnih 10€.

Število prijav je omejeno!
Prijave zbira
Marko (puc.marko@gmail.com/031800384) do četrtka dopoldan, 13. julija 2023.


Izlet vodi Marko Puc, VPZS

Udeleženci se izleta udeležijo na lastno odgovornost!

V primeru izredne slabe vremenske napovedi si PD Vipava pridružuje pravico do spremembe/odpovedi izleta.