Vrh Korena (1999 m) preko Velikega Zvoha

Krvavec nam je bolj poznan v zimskem času kot smučišče. V kopnih razmerah pa okolica odkriva izjemne poglede na vsa višja gorstva v Sloveniji, na pozimi prekrite planine ter ponuja zanimivo nadaljevanje preko razgibanega grebena od Velikega Zvoha do Vrh Korena.

Pot bomo pričeli pri spodnjih planinah, pri planini Jezerca ter se pri zgornji Kriški planini usmerili proti smučišču in preko njega nadaljevali mimo umetnega jezera do Velikega Zvoha. Tu se prava planinska pot šele zares začne. Pot preko Velikega Zvoha v smeri Vrh Korena po grebenu hitro postane mestoma ozka in zahtevna. Čeprav je med vrhovoma le slabih 30 m višinske razlike, razgiban teren (gor, dol) čez Ježo popestri cca. 15 m spust v grapo in po zavarovanem delu ponovni dvig na greben. Približno po 1 uri hoje se doseže Vrh Korena. Tu se lahko pot nadaljuje s ponovnim spustom na severozahodno stran in dvigom na Kalški greben (+ 1:45 h) oz. preko planine Dolge njiva nazaj na izhodišče (2 h). Mi se bomo spustili na vzhodno stran preko planine Koren, kjer se prav tako ne bomo morali izogniti enemu manjšemu spustu in zadnjemu krajšemu vzponu nazaj do Kriške planine in do izhodišča. V primeru več prijav in zanimanja, se bo lahko izvedlo izlet z eno skupino tudi do Kalškega grebena.

Časovnica krožne poti: Planina Jezerca – Kriška planina – Vrh Zvoha (2 h), Vrh Zvoha – Vrh Korena (1: 15 h), Vrh Korena – Planina Koren (30 min), Planina Koren – Kriška planina – Planina Jezerca (1 h). Z dvigom na Kalški greben (+ 2: 30 h). Skupni čas hoje 4-5h /oz. 7-8 h

Skupni čas ture s postanki: 5-6 h / oz. 8h

Višinska razlika: cca. 650 m

Start: pred Škofijsko gimnazijo Vipava. Stroški goriva se razdelijo med vse udeležence, nečlani društva plačajo dodatnih 7€.

Ura: start ob 6:00 h

Datum: nedelja 02.10.2022

Zahtevnost ture: razmeroma lahka, večjo zahtevnost ture naredi mestoma ozek greben z vmesnim  spustom v grapo ter z jeklenico zavarovanim cca. 15 m dvigom vzponom.

Oprema: Čelada, priporočljive palice, vetrovka, topla oblačila. Priporočljivo imeti oblačila v rezervi. S seboj imetje hrano in pijačo.

Izlet vodi vodnica PZS: Anja Fabčič: a.fabcic2@gmail.com/ v popoldanskem času lahko tudi na tel. 040370559. Prijave se zbira do petka 30.09. do 12h.

Udeleženci se izleta udeležijo na lastno odgovornost!

V primeru izredne slabe vremenske napovedi si PD Vipava pridružuje pravico do odpovedi izleta.